• Job Title: Account Manager – Consumer Activation
  • Reference: Account Manager Consumer Activation
  • Town/City: Bucharest
  • Contract Type: Permanent

Rezumatul postului:

Este interfata directa intre agentie si client, fiind responsabil de managementul relatiei cu clientii directi, precum si de asigurarea calitatii necesare pe fiecare proiect pentru clientii sai. Organizeaza si coordoneaza proiectele de Consumer Activation si supervizeaza activitatea Account Executive-ilor & a echipelor de Field in implementarea proiectelor.

Atributii si responsabilitati:

  1. Urmareste permanent satisfactia clientilor directi ai echipei sale si se asigura ca acestia primesc servicii la nivelul de calitate promis;
  2. Construieste, consolideaza si dezvolta relatia cu clientii directi;
  3. Cunoaste in detaliu business-ul, brand-urile, piata si publicul tinta ale clientilor sai si exploateaza toate posibilitatile in favoarea agentiei
  4. Ofera consultanta si suport clientilor (recomandari, solutii, etc), se gandeste la solutii inovative pentru rezolvarea situatiilor delicate legate de business sau de strategie si adapteaza serviciile agentiei in mod corespunzator
  5. Realizeaza prezentari de pitch si cost estimate-uri pentru clienti;
  6. Sustine la client prezentarile de pitch sau asigura suport in sustinerea acestora;
  7. Negociaza sau asigura suport in negocierea costurilor;
  8. Participa la stabilirea fezabilitatii propunerilor, ideilor de noi proiecte pe baza brief-ului primit de la CST/ client;
  9. Negociaza contracte cu clientii directi;
  10. Negociaza termenele de executie cu clientii sau CS si agreeaza detaliile de executie;
  11. Redacteaza si/sau supervizeaza brief-urile catre celelalte departamente: DM, Productie, PR, Creatie (in cazul clientilor de Consumer Activation) etc.;
  12. Coordoneaza departamentele de: Productie, DM, Creatie in cazul clientilor de Consumer Activation;
  13. Realizeaza cotatiile de proiect in urma informatiilor primite de la CS sau de la client si negociaza sau asigura suport in negocierea acestora;
  14. Preia responsabilitatea proiectelor si comunicarea cu clientul in faza de executie de la CS sau pe tot parcursul proiectului in cazul clientilor de Consumer Activation;
  15. Solicita, colecteaza si utilizeaza input-urile managerilor de zona in setarea proiectelor complexe;
  16. Propune mecanici de Consumer Activation si strategii de implementare eficiente in conformitate cu obiectivele clientului;
  17. Coordoneaza si supervizeaza activitatea Junior Account Manager-ilor/ Account Executive-ilor, ii aloca pe proiecte in functie de volumul de business si este responsabil de dezvoltarea acestora;
  18. Se implica activ in motivarea, instruirea si evaluarea Account Executive-ului din subordine;
  19. Redacteaza si trimite briefuri catre echipele de Field dupa ce proiectul a fost agreat cu clientul;
  20. Supervizeaza si aproba bugetul estimat al proiectelor, analizeaza evolutia bugetelor pe parcursul proiectelor;
  21. Asigura (direct sau Account Executive) comunicarea catre echipele de Field cu privire la problemele ce apar pe parcursul proiectelor in derulare, schimbari, informari etc.;
  22. Aproba bugetele interne si monitorizeaza sinergiile financiare;
  23. Supervizeaza toate proiectele din punct de vedere financiar, se asigura de efectuarea facturarilor si urmareste datele de scadenta, asigurandu-se ca se platesc la termen;
  24. Pastreaza actualizat raportul financiar centralizat pe clientii gestionati;
  25. Realizeaza reconcilierea financiara ongoing sau la sfarsitul proiectelor, daca au existat abateri de la planning-ul initial;
  26. Verifica prin sondaj cash-flow-urile si salariile pe proiectele coordonate de echipa sa;
  27. Realizeaza raportari financiare periodice catre manager pe: zone, volume de business, marginuri si proiecte;
  28. Realizeaza supervizarea in teren a proiectelor de Consumer Activation;
  29. Supervizeaza activitatea Team Leader-ilor si a promoterilor in locatiile unde se desfasoara proiectele;
  30. Asigura prezentarile pentru client cuprinzand toate aspectele legate de partea de executie;
  31. Realizeaza raportul final de proiect incluzand partea de analiza si/ sau verifica rapoartele finale realizate de membri echipei sale;
  32. Sustine review-uri interne la finalul proiectelor mari si realizeaza reconcilierea financiara la sfarsitul unui proiect;
  33. Acorda suport si/ sau propune activitati proactive care sa conduca la cresterea volumului de business pe client/ agentie;

Cunostinte profesionale

Experienta in publicitate/marketing – minim 3 ani

Experienta intr-o pozitie de management – minim 1 an

Operare PC si limbi straine

Cunostinte solide de Microsoft Office (Word, Excel, Outlook, Internet Explorer)

Cunoasterea limbii engleze

    Upload Type: CV Documents

    Your Details

    Additional Information

    Terms of Use/Notifications